• Artysta - Adam Kuba Matejkowski

Adam Kuba Matejkowski urodził się w 1953 r. w Warszawie.

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie - wydział Rzeźby w pracowni prof. Gustawa Zemły. Dyplom z rzeźby z aneksem z malarstwa uzyskał z wyróżnieniem rektorskim w 1979r. W latach 1979- 1986 samodzielny pracownik naukowy tejże uczelni w pracowni ceramiki.

Uprawiane dyscypliny artystyczne to małe i duże formy rzeźbiarskie ( brąz, ceramika, drewno i kamień), kompozycje przestrzenne i malarstwo, które tworzy w różnych technikach własnych, łącząc farby naszkliwne, akrylowe ze szkłem, płatkami srebra, miedzi i złota.

Projektuje i realizuje rzeźby w przestrzeni publicznej i prywatnej, statuetki, płaskorzeźby i pomniki m.in. z ostatnich prac:

 

             Fontanna " Dziewczyna z dzbanem" Lovran - CHorwacja;

             Fontanna z naturalnych kamieni otoczaków z elementem rzeźbiarskim - Park Anny Wazówny - Brodnica;

             Płaskorzeźba Św. Antoniego z dzieciątkiem - Brodnica;

             Płaskorzeźba Błogosławionego Wincentego Frelichowskego - patrona harcerzy polskich - Toruń;

             Rzeźba - grobowiec rodzinny - na cmentarzu Powązkowskim - Warszawa;

             Płaskorzeźba Księcia Władysława założyciela miasta Rypin - 2016r.

             Pomnik Błogosławionej Marii Karłowskiej patronki Jabłonowa Pomorskiego - odsłonięty w maju 2018r.

Wykonawca statuetek wręczanych w plebiscycie Tele Tygodnia "Telekamery".

 

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilkunastu indywidualnych w kraju i za granicą: Dania, Szwecja, Chorwacja, Niemcy, Francja, Włochy, Ukraina, Japonia, Izrael i USA.

Prace artysty znajdują się w zbiorach i przestrzeniach publicznych i prywatnych w Polsce i za granicą. Cieszą się zainteresowaniem wśród niemieckich, francuskich i szwedzkich koneserów sztuki, dla których dodatkowym walorem jest ich unikatowość. Czasami kolekcjonerzy odwiedzają pracownię w Płowężu (gdzie artysta tworzy), chcąc uczestniczyć w procesie twórczym. Obecnie większość prac artysty znajduje się w jego autorskiej galerii przy ul. Piwnej w Warszawie.